Misją Fundacji jest upamiętnianie osób, miejsc i wydarzeń z historii miasta Wałcz oraz całego pojezierza wałeckiego, tworzenia programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz działania prowadzące do poznania i popularyzacji turystyki i historii, a także prowadzenie terenowych badań historycznych, renowacja budowli fortyfikacyjnych wchodzących w skład Wału Pomorskiego – to najważniejsze zadania działu historycznego Fundacji Regiment.

Równie ważnym punktem jest współpraca ze Skansenem Fortyfikacyjnym „Grupa Warowna Cegielnia”, który jest filią Muzeum Ziemi Wałeckiej.

Chcielibyśmy, aby przez wspólne działania turystyka „militarna” w naszym regionie miała jeszcze większy rozgłos i popularność. Działając razem zdecydowanie poszerzamy horyzonty tematyki fortecznej poprzez organizowanie prelekcji, wystaw czy imprez o charakterze historycznym. Współpracujemy również z Grupami Rekonstrukcji Historycznych i wspieramy działania z szeroko pojętym tematem jakim jest rekonstrukcja oraz jako rekonstruktorzy bierzemy czynny udział w inscenizacjach i wszelkich wydarzeniach tego typu.

Fundacja ma na celu pokazanie, że historia i turystyka naszego regionu to nie tylko piękne jeziora i lasy, ale przede wszystkim Wał Pomorski, bogaty w niezwykłe wydarzenia, miejsca i ludzi o których dzisiaj zupełnie zapomnieliśmy.

Poprzez działania Fundacji postaramy się pokazać jak piękny, a zarazem nieznany historycznie i turystycznie jest nasz region.