Samotni wewnętrznie rodzice i dzieci

Samotne matki to obraz znacznie częstszy niż samotni ojcowie. Powodem tego jest fakt, że kulturowo kobieta jest postrzegana jako swoista opiekunka domowego ogniska. Generalnie kobiety uważane są za bardziej uczuciowe i empatyczne od mężczyzn. Samotna matka choć częściej spotykana, nadal bywa postrzegana jako osoba, która odniosła pewną porażkę. W tym aspekcie, samotne macierzyństwo przejawia się jako coś wybrakowanego i niekompletnego. Ważne jest by mieć świadomość, iż takie podejście jest z gruntu niewłaściwe. Samotne matki mogą być i najczęściej są kobietami charakteryzującymi się ogromną zaradnością, samodzielnością a także siłą która pozwala im na odgrywanie zarówno roli matki jak i ojca.

Samotni ojcowie natomiast są znacznie rzadziej spotykani. Co więcej samotne rodzicielstwo w przypadku mężczyzn znacznie różni się od samotnego rodzicielstwa kobiet a także jest inaczej postrzegane zarówno przez społeczeństwo jak i przez samych ojców. Różnice te mogą wynikać z nadawanej mężczyznom roli społecznej, jaką jest zapewnienie rodzinie godnego życia poprzez zadbanie o bezpieczeństwo finansowe. Samotne ojcostwo oznacza, że mężczyzna w dalszym ciągu musi pracować a ponadto w pełni uczestniczyć w życiu dziecka.

Dla części mężczyzn, którzy sami wychowują dziecko problemy emocjonalne, które nie do końca pozwalają im na nawiązanie pełnej emocjonalnej więzi z dzieckiem mogą być bardzo frustrujące. Mężczyźni społecznie są przygotowywani na szukanie praktycznych rozwiązań problemów aniżeli wsparcie emocjonalne. Czasami męska część społeczeństwa również bagatelizuje i marginalizuje rolę emocjonalnego wsparcia w wychowaniu rodziców. W konsekwencji wiele dzieci które były wychowywane przez samotnych ojców mają problemy z wyrażaniem swoich emocji – wolą skrywać w sobie wszelkie emocje gdyż właśnie tak radził sobie ojciec. Jednakże nie należy traktować samotnego ojcostwa jako coś wyłącznie negatywnego.

Samotne ojcostwo może mieć również pozytywne skutki i przygotować dzieci na trudy życia i spowodować, że będą one bardziej zaradne, mniej podatne na manipulacje i bardziej nastawione na poszukiwanie rozwiązań problemów.

Zdecydowanie w obu przypadkach samotne rodzicielstwo nie jest proste i stawia przed sobą trudne wyzwania – połączenie dobrego ojcostwa z matczyną opiekuńczością. Należy jednak pamiętać, że jest to możliwe i warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże w pełni cieszyć się rodzicielstwem.