Porównywanie się z innymi
Co odbiera nam porównywanie się z innymi?
Twoja przyjaciółka wzięła ślub na Dominikanie, a Ty nie masz chłopaka? Twój znajomy z pracy pojechał na trzecie wakacje w tym roku, a Ty ani razu nie mogłaś wziąć urlopu? Po raz kolejny zepsuł Ci się samochód, podczas gdy koleżanka odbiera nowy samochód z salonu? Ile razy w głowie pojawiały Ci się podobne porównania, a przy tym pytania: Dlaczego to ona, a nie ja? W czym jestem gorsza od niej? Co robię źle?
Porównywanie się do kogoś innego jest czymś zupełnie normalnym i nie jedna z nas to przechodziła lub nadal przechodzi. Czasem porównania bywają motywujące, lecz w głównej mierze niosą ze sobą sporo złych konsekwencji. Porównywanie się wpływa na nasze samopoczucie, a co za tym idzie – na nasze życie.
Przede wszystkim niezdrowa zazdrość, która w nas powstaje prowadzi do niechęci do innych ludzi. Plotkowanie, kłamanie, hejtowanie to działania, które często podejmujemy na skutek wzrastającej w nas zawiści do drugiego człowieka. Przyjrzyj się sobie i otoczeniu, które może nakręcać Cię do podobnych, negatywnych działań.
Porównując się do innych tracisz szansę na cieszenie się z drobiazgów – a to właśnie małe rzeczy powinny cieszyć nas najbardziej. Wszystko traci swoją wyjątkowość, oryginalność, dobrą energię, bo w końcu jak się cieszyć, skoro ktoś ma lepiej?
Tracenie motywacji i rezygnowanie z postawionych przez siebie celów jest również negatywną konsekwencją porównywania. Skoro komuś idzie lepiej i szybciej, to po co się starać i próbować?
Jeśli zauważasz u siebie podobne symptomy i wiesz, że możesz mieć zbliżony problem spróbuj ograniczyć środowisko osób, do których się porównujesz i zainspiruj się innymi (może obcymi?) ludźmi.