emocje-cytat

Jak powstają emocje

Czy wiesz dlaczego odczuwasz emocje i jak one powstają? 

Przedstawiamy kolejny post z cyklu „Oswajamy emocje” autorstwa Katarzyny Majchrzak. W dzisiejszym poście dowiesz się w jaki sposób powstają emocje, na podstawie teorii zaproponowanej przez Lise Barett, badaczkę zajmującą się psychologią i neuronauką.

Badania Barett opierają się na założeniach ewolucjonistów, według których jednym z najważniejszych zadań mózgu jest utrzymanie Cię przy życiu i w zdrowiu. W tej koncepcji emocje to interpretacje mózgu na temat tego, w jaki sposób powinnaś czuć się w danej chwili aby przeżyć. 

Dobre wieści płynące z badań tej naukowczyni to przede wszystkim fakt, że masz więcej kontroli nad tym, jakich emocji doświadczasz, niż mogłabyś przypuszczać. Zarządzanie emocjami to umiejętność, która wraz z praktyką staje się coraz prostsza.

Uczucia opierają się na 3 źródłach informacji, którymi są:

  1.  Twoje ciało (bicie serca, temperatura ciała, szczypanie, ból brzucha itd.),
  2.  Otoczenie (to, czego dotykasz, co widzisz, słyszysz, wąchasz, smakujesz),
  3.  Doświadczenia z przeszłości.

Będąc świadomym tego, co kształtuje Twoje emocje łatwiej będzie Ci rozumieć, dlaczego coś czujesz i jak ewentualnie możesz na nie wpływać.

 Spróbuj zadać sobie takie pytania jak: Czy jestem wyspana? Czy wybrałam dziś jedzenie, które jest dla mnie zdrowe? Czy jestem wystarczająco aktywna fizycznie? Zdrowe ciało to znaczące wsparcie dla zdrowia psychicznego. Aby zmienić swój stan emocjonalny możesz też zmienić otoczenie – wyjść na spacer, wyłączyć telefon, czy przełączyć piosenkę.

Kluczowym aspektem budującym Twoje emocje jest jednak przeszłość. Jednocześnie jest to najtrudniejsza składowa do zmiany. Jeśli jakieś wydarzenie było dla Ciebie na przykład frustrujące lub ekscytujące, prawdopodobnie kolejna podobna sytuacja wywoła zbliżony stan.  Mózg w ten sposób stara się pomóc Ci trafnie zinterpretować wydarzenia.

Pamiętaj, że pomimo tego, że czasu nie można cofnąć – nadal masz wpływ na to, jak wygląda teraźniejszość. Eksperymentuj, obserwuj jakie emocje i kiedy Ci towarzyszą. Twój mózg przez cały czas stara się połączyć informacje płynące z ciała, środowiska oraz przeżytych doświadczeń, czego efektem są emocje. A co najważniejsze – Ty masz możliwość na nie wpływać!