strach-cytat

O strachu

Dlaczego potrzebujemy strachu? Czym różni się strach od lęku? 

Mamy dla Ciebie kolejny post z cyklu pt. „Oswajamy emocje” autorstwa naszej wolontariuszki Katarzyny Majchrzak. W poprzednim poście mogłaś przeczytać o podobieństwie ekscytacji do strachu. Dzisiaj dowiesz się, dlaczego się boisz i czemu to służy. 

Strach możesz rozpoznać po wyraźnym pobudzeniu ciała – Twoje serce bije szybciej, mięśnie się napinają, oddech jest szybszy, źrenice powiększają się (nie bez przyczyny mówi się, że „strach ma wielkie oczy”), może pojawić się też drżenie ciała czy suchość w ustach. 

Z poziomu fizjologicznego, ciało w ten sposób pomaga Ci lepiej i szybciej zinterpretować to, co dzieje się wokół oraz przygotowuje Cię na nadchodzące niebezpieczeństwo. Masz być gotowa do walki lub ucieczki. Strach jest zatem informacją, że znajdujesz się w potencjalnie zagrażającej Ci sytuacji. 

To, czy będziesz się bać, zależy przede wszystkim od kontekstu i interpretacji zdarzeń. Tygrys na wolności budzi strach, natomiast ten w zoo wzbudza raczej ciekawość. Ewolucyjnie strach jest więc bardzo ważną emocją – chroni Cię przed niebezpieczeństwem. 

Nie zawsze jednak będziesz w stanie prawidłowo i szybko oszacować niebezpieczeństwo. Istnieje rozróżnienie między strachem a lękiem. Strach definiuje się jako reakcja na prawdziwe zagrożenie. Natomiast lęk to odpowiedź na sytuację, którą postrzegasz jako niebezpieczną, mimo iż w obiektywnie taka nie jest. Często przyczyna lęku jest ogólna i abstrakcyjna. Spodziewanie się, że wydarzenia nie pójdą po Twojej myśli, to właśnie lęk. Uczucie to może narastać i dawać wrażenie braku kontroli. 

Więcej na temat strachu i lęku dowiesz się w następnym poście z cyklu o emocjach. Tymczasem zapraszamy Cię do obserwowania, jak często i kiedy pojawiają się u Ciebie fizjologiczne objawy strachu.